Oprava jižní části středového klenebního pole lodi kostela sv. Kateřiny v Libé s ústřední freskou Apoteózy sv. Kateřiny
(2023)
Po letitých opravách v různých částech kostela sv. Kateřiny v Libé (střecha, krov, fasáda, věž, okna, dveře, kruchta) došlo také na opravy stropu v lodi kostela, který je vyzdoben monumentální freskou Apoteózy sv. Kateřiny v štukové kartuši (jakýsi ornamentální rámec). Tento výjev doprovázely původně také v rozích klenby umístěné další čtyři oválné štukové kartuše s freskami. Jihovýchodní kartuše už docela spadla v sedmdesátých či osmdesátých letech 20. století a její místo bylo tou dobou alespoň provizorně zaomítnuto. Jihozápadní oválná kartuše s freskou Zasnoubení sv. Kateřiny se zachovala, ale velmi poškozená. Na severu je opět jedna z kartuší skoro ztracena (chybí dvě třetiny) a druhá zachovalejší, ale velmi poškozena.
Letos jsme se soustředili na restaurování jižní části středového klenebního pole s navazujícími oblastmi a náběhem klenby. Právě tyto náběhy jsou velice špatné, protože jejich dřevěnou vnitřní konstrukci na různých místech strávila dřevokazná houba, která tam žila v obdobích před generální opravou střechy, kdy do kostela masivně zatékalo. Proto také z těchto částí nad vchodem do kostela (a také na protější severní straně) opadávaly části štuku a omítek a kostel musel mít proto omezen přístup. To se letos trochu změnilo. Vyměnily se zničené vnitřní stropní podpůrné konstrukce v místech, kde to bylo třeba a nově se částečně omítly. V takto opraveném prostoru se mohly opět rekonstruovat už opadané štukové ozdoby a římsy. Takže například mohlo nastat i dobrodružné znovuzrození asi padesát let neexistující oválné jihovýchodní štukové kartuše, což se povedlo na výbornou. Její freska se však dochovala jen v malém fragmentu a nezřetelně. Až budeme vědět (podaří-li se to nějak zjistit), co na této fresce bylo dříve vymalováno, můžeme se pokusit provést její rekonstrukci. Zatím je tento obnovený štukový rámec vyplněn jen neutrální barvou se zbytky původní fresky. Ale i to je veliký úspěch, když porovnáte fotografie z časů, kdy v těch místech stropu nebylo zhola nic. Jihozápadní kartuši s freskou se povedlo obnovit do úplné krásy a jasné čitelnosti, zobrazuje Zasnoubení sv. Kateřiny: Malý Ježíšek, sedící na klíně své Matky Panny Marie zde nasazuje sv. Kateřině zásnubní prsten za přihlížení sv. Josefa a andělů. Hlavní a velmi rozsáhlá freska Apoteózy sv. Kateřiny byla letos restaurována jen z necelé poloviny. Původně byla pokryta hustou sítí četných nahrubo maltou zapravených prasklin a různě velkých děr. Letos se v restaurované části této fresky dosáhlo její očistění, zatmelení všech děr a prasklin a jejich retuše a hlavně znovupřipevnění odfouklých ploch této stropní fresky k podkladu, takže se zabránilo těm částem v odpadnutí. Protože se z vynaložených skoro 800 tisíc Korun podařilo takto náročnou prací na hlavní stropní fresce a okolí udělat jen slabá polovina plochy, máme letos možnost porovnat sousedící části, jak vypadají, když jsou opravené v porovnání s těmi, jež na opravu zatím čekají. Když po měsících piplavé práce restaurátorů bylo sňato masivní lešení, můžeme spatřit výsledek a porovnávat. Kromě fresek a štuků se ovšem také nově natřely také ty části stropu v opravované pasáži, které jsou jednobarevné. Restaurování pod vedením Josefíny Pekárkové prováděli: Aleš Kacetl, Lucie Kališová, Martin Kovařík, Markéta Melenovská, Milena Nečásková, Samuel Schreiber a Barbora Zralá. Restaurování a rekonstrukce štukatérské umělecké výzdoby vedl a prováděl Jakub Čech.
Letos nám Ministerstvo kultury přispělo, jako obvykle, 700 tisíc Korun. Zastupitelstvo Obce Libá se tentokrát ustrnulo a podpořilo dílo záchrany a obnovy kostela sv. Kateřiny v Libé osmdesáti tisíci Korun. Je to velmi závažná pomoc, za niž jsme vděční. Konečně se snad podařilo pochopit, že kulturní hodnota kostela v Libé je pro samu Libou příliš velká na to, aby se nechal kostel ve své zpustlosti bez podpory, když se našel někdo, kdo chce kostel z jeho zchátralosti vytrhnout. Farnost v tomto zápase o zachování olbřímího kostela vždy tahala za ten kratší konec provazu a bez takové pomoci se neobejde – má-li být kostel zachován. V příštím 2024. roce budeme muset chtě nechtě zase pokračovat. A v plánu je dokončení celého středního pole stropu lodi. A jelikož jde o větší „polovinu“, bude to také dražší. V příštím roce bude na dokončení této etapy potřeba 1.225.000 Kč. Budeme žádat o dotaci opět Ministerstvo kultury, ale nově také Karlovarský kraj a pochopitelně se rovněž obrátíme s prosbou o adekvátní podporu na Obec Libou a doufáme, že se vše opět poskládá tak, aby mohla být tato etapa obnovy kostela dokončena. Takže už nejenomže nebude nikoho ohrožovat ze stropu padající štuk, ale pozvolna se přiblížíme k tomu, aby nesmírně umělecky a historicky cenná výzdoba byla zase čitelná, potěšila krásou a ukázala, že Libá není nějaký poslední okraj Vystrkova, ale je místem s velkými kulturními poklady.